Skip to main content

Foglalkoztatási engedély megszerzése

Mostanában mind a gazdasági, mind a közéletben egyre gyakrabban tárgyalt téma a vendégmunkások foglalkoztatása. Nem is csoda, ha megfigyeljük a Központi Statisztikai Hivatal által rendszeresen közölt adatok szerinti betöltetlen álláshelyek számát. A munkaerőhiány feloldásaképp egyre több harmadik országból érkező munkavállaló dolgozik az építőiparban, vendéglátásban, és egyéb kiszolgáló személyzetként. Az Országgyűlés a magyar munkavállalók munkahelyeinek megőrzése, valamint a vendégmunkások átlátható és szabályozott keretek között történő magyarországi foglalkoztatásának biztosítása érdekében 2023. november 01. hatállyal elfogadta a vendégmunkások magyarországi foglalkoztatásáról szóló 2023. évi L. törvényt.

Annak ellenére, hogy megnövekedett az érdeklődés a vendégmunkások foglalkoztatásával kapcsolatban, fontos a munkáltatónak előzetesen tájékozódnia az alkalmazandó anyagi és eljárási szabályokról, tekintettel arra, hogy azok nem, vagy nem megfelelő követése esetén jelentős az esetlegesen kivethető bírság kockázata. Mindemelett olyan kérdések is átgondolást igényelnek, mint a munkabér mértéke és kifizetésének módja – tekintettel a harmadik országban jegyzett bankszámlákra, devizanemekre, átutalásos vagy készpénzes kifizetésekre; munkavállaló étkeztetése, elszállásolása – figyelemmel az adóoptimalizálási lehetőségre, a foglalkoztatási forma megválasztása (egyszerűsített foglalkoztatás, kiküldetéses vagy országon belüli stb.).

Ezen szempontokat és lehetőségeket elengedhetetlen részletesen áttekinteni még a harmadik országbeli munkavállalók foglalkoztatása esetén, hiszen az adott projekt sikeressége múlhat rajta. A tervezési folyamat ugyanakkor számos szakterületet érint, ekként nélkülözhetetlen a munkajogban, idegenrendészetben, adójogban jártas, kiemelt tudás.

A 2023. évi L. törvény tekintetében az egyik lényeges elem, hogy a vendégmunkások foglalkoztatásához szükséges engedélyezési eljárás nem szakhatóság előtt történik, mindez pedig lényegesen felgyorsítja az engedély megszerzését. Ugyanakkor az engedély meghosszabbításához feltétel szakhatósági állásfoglalás beszerzése. A vendégmunkás tartózkodási engedélyének kiadása és hosszabbítása összevont kérelmezési eljárás keretében történik, az engedélyt az idegenrendészeti hatóság állítja ki.

Az egyszerűsített engedélyezési eljárást a kedvezményes foglalkoztatóknak, illetve a minősített kölcsönbeadói nyilvántartásban szereplő munkaerő-kölcsönző cégek számára biztosítja a törvény. Kedvezményes foglalkoztatónak minősül a Kormánnyal érvényes stratégiai partnerségi megállapodással rendelkező foglalkoztató, az a foglalkoztató, amely nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházást valósít meg, valamint az a foglalkoztató, amely a Kiemelt Exportőr Partnerségi Program keretében partnerségi megállapodással rendelkezik. A minősített kölcsönbeadónak az foglalkoztató minősül, aki az e célra rendszeresített nyomtatványon, elektronikus úton kérelmet nyújt be Budapesti Fővárosi Kormányhivatalhoz és megfelel a 226/2022. (VI. 28.) Korm. rendelet 1. §-ben foglalt feltételeknek (köztartozásmentes adózó, megbízható üzleti háttérrel rendelkezik, átlagos éves statisztikai létszáma legalább 500 fő stb.)

A munkavállalás céljából kiadott tartózkodási engedély legfeljebb 2 évre kérelmezhető, amely csak egyszer egy évvel hosszabbítható meg. Kiemelendő, hogy ezzel párhuzamosan vagy azt követően más tartózkodási jogcímen kérelem nem nyújtható be, így a törvény nem engedi sem a későbbi letelepedést, sem a családegyesítést – ez pedig jelentős hátrány a munkavállaló szempontjából.

Munkáltatói szempontból lényeges azt is figyelembe venni, hogy az új szabályozás szerint a munkáltatókat fokozott felelősség terhelheti, amennyiben a vendégmunkás nem hagyja el az Európai Unió területét a tartózkodási engedély érvényességének utolsó napján, továbbá a kiutasításával, kiutaztatásával és esetlegesen az idegenrendészeti őrizetével kapcsolatos költségeket is a foglalkoztató köteles megtéríteni, ha a kiutasított vendégmunkás nem képes azt megfizetni.