Skip to main content

(Szerző: dr. Szabó Júlia ügyvédjelölt)

 

Változnak a koronavírus elleni védettség igazolásának szabályai május 1-jétől. A módosítások eredetileg február 15-től léptek volna életbe, de a Kormány kitolta a jelenleg érvényes szabályok alkalmazását április végéig. Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy a változások után ki minősül majd koronavírus ellen védettnek, és ezt hogyan igazolhatja.

 

Kik minősülnek védettek?

Az új rendelkezések értelmében a koronavírus elleni védettség igazolása az EU-ban, illetve a Magyarországon engedélyezett oltóanyaggal történt védőoltás tényének igazolásával történik. Tehát csak az minősül majd koronavírus ellen védettnek, akit beoltottak. A betegségen való átesettség önmagában nem ad védett státuszt.

 

Hogyan igazolható a védettség?

A védettség ezután is a védettségi igazolvány bemutatásával, vagy a védőoltást igazoló applikáció segítségével igazolható. Emellett a személyazonosság igazolására szolgáló hatósági igazolvány bemutatására is felhívhat az illetékes személy. Az igazolvány hivatalos elnevezése tehát nem változik „oltási igazolványra”: ez a köznyelvben kialakult megkülönböztetés pusztán azt jelzi, hogy a változások után csak az oltottaknak lesz érvényes a meglévő védettségi igazolványa.

 

Meddig tart a védettség?

Az egydózisú oltóanyaggal (Janssen) történő oltás esetén az első dózis beadásától számított hat hónapig, a második dózis beadása után korlátlan ideig lesz érvényes a védettségi igazolvány.

Kétdózisú oltóanyaggal (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Szputnyik, Sinopharm) történő oltás esetén a második dózis beadását követő hat hónap elteltéig, a harmadik dózis beadását követően korlátlan ideig tart a védettség. Ha kétdózisú oltóanyag első dózisának beadása után a második alkalommal egydózisú oltóanyagot kap valaki (tehát például első alkalommal Pfizer, majd Janssen vakcinát kap), szintén korlátlan ideig minősül védettnek.

Megjegyezzük, hogy ezen szabályok alapján a kétdózisú oltóanyag első dózisának beadásakor még nem állítják ki a védettségi igazolványt, ehhez fel kell venni a második oltást is.

A 18 év alattiak egydózisú oltás esetén az első dózis, illetve kétdózisú oltás esetén a második dózis beadását követően, ha újabb oltásban nem részesülnek, a 18. életévük betöltéséig lesznek védettek. Eszerint akkor is érvényes lesz a védettségi igazolványuk a 18. születésnapjukig, ha előtte több mint hat hónappal kapták az első, illetve második oltást.

 

Mi történik, ha oltás után betegszik meg valaki?

Ha valaki az egydózisú oltóanyag esetében az első oltást, kétdózisú oltóanyag esetében a második oltást követő hat hónapon belül koronavírussal megfertőződik, és ezt az EESZT-ben nyilvántartott pozitív antigén gyorsteszttel vagy molekuláris biológiai vizsgálattal (PCR teszttel) igazolja, a teszt eredményének dátumát követő hat hónapig minősül védettnek. Ha az érintett ezen idő alatt újabb oltásban részesül, a védettsége korlátlan ideig érvényes.

 

Források:

60/2021. (II. 12.) Korm. rendelet a koronavírus elleni védettség igazolásáról

484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről

13/2022. (I. 20.) Korm. rendelet a koronavírus elleni védettség igazolásával összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról

https://koronavirus.gov.hu/letoltheto-tajekoztatok